Białko konopne

Skąd się bierze białko konopne?

Białko konopne otrzymywane jest z konopii siewnej – jej nasiona są suszone a następnie rozdrabniane. Jej podgatunkiem jest także konopia indyjska, ale białko konopne nie ma związku z właściwościami psychotropowymi. Występuje ono w postaci sypkiego proszku o delikatnie zielonej barwie. Jako pierwsi cenne właściwości konopii odkryli Chińczycy i to oni są liderami w dziedzinie produkcji białka konopnego.

Rosnąca popularność białka konopnego

Białko konopne zyskuje na popularności, dlatego że coraz więcej osób deklaruje się jako wegetarianie lub weganie. Rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego wymaga, by dostarczyć organizmowi równie wartościowych zamienników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zawartość białka konopnego

Białko konopne zatrzymuje w sobie najbardziej drogocenne właściwości dzięki temu, że proces wytwarzania przebiega w niskich temperaturach, dzięki czemu struktura białka pozostaje nienaruszona, zachowując w nim wszystko co najcenniejsze. Jest ono bogate w błonnik, który przyczynia się do lepszej pracy przewodu pokarmowego i wpływa na utrzymujące się przez dłuższy czas uczucie sytości.

Proteiny konopne są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Chronią one przed następującymi chorobami cywilizacyjnymi:

– miażdżyca,

– zawał serca,

– udar mózgu.

Jest to białko pełnowartościowe, gdyż zawiera wszystkie egzogenne aminokwasy – organizm sam nie jest ich w stanie wytworzyć i koniecznością staje się dostarczenie ich wraz z pokarmem. W przeciwieństwie do bardziej popularnego białka sojowego, białko konopne wolne jest od czynników alergizujących. Zawiera witaminę E, która dobroczynnie wpływa na skórę i jest łatwo przyswajalna dzięki obecności kwasów. Dodatkowo białko konopne korzystnie wpływa na układ odpornościowy i chroni przed infekcjami.

Dla kogo białko konopne?

Białko konopne może spożywać każdy, ale najczęściej sięgają po nie osoby prowadzące aktywny tryb życia, szczególnie uprawiające sport. W momencie gdy organizm poddawany jest wzmożonym wysiłkom – wzrasta zapotrzebowanie na większą ilość białka. Mięśnie, muszą zostać zregenerowane, a jest to możliwe dzięki dostarczeniu organizmowi dodatkowej porcji białka. Może być ono spożywane również przez osoby, które nie tolerują glutenu. Jest idealnym składnikiem diety dla osób, które chcą dbać o linię lub zrzucić zbędne kilogramy.

Sposób na białko – jak je jeść?

Białko konopne z uwagi na proszkowatą postać ma wyczuwalny ziemisty posmak o nieciekawej konsystencji i zabarwieniu. Fakt ten można złagodzić używając go jako dodatek do wielu potraw. Idealne połączenie z owocami i mlekiem, stworzą po zmiksowaniu smaczny koktajl.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *