Nadrzędną wartością każdego człowieka jest zdrowie. Współczesne media i przekazy reklamowe krzewią w odbiorcach chęć dbania o prawidłową dietę i uprawiania sportu, co w konsekwencji ma zapewnić poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego. Modne stało się sięganie po żywność funkcjonalną, czyli taką której dobroczynny wpływ na zdrowie został potwierdzony przez badania naukowe i wynika z obecności innych substancji niż te, które są powszechnie uznawane za niezbędne. Współcześnie dużą popularnością cieszy się młody jęczmień, którego zakupić można pod postacią suszu, soku, herbaty i tabletek.
Jęczmień i jego właściwości odżywcze
Terminem młody jęczmień nazywa się sadzonki jęczmienia do około 200 godzin od ich wykiełkowania. Statystycznie około 75% plonów jęczmienia wykorzystuje się jako paszę dla zwierząt hodowlanych, 20% przeznacza się na produkcję napojów alkoholowych, a pozostałe 5% dodawane jest do żywności. Na zawartość składników biologicznie czynnych w jęczmieniu ma wpływ wiele czynników, m.in. rodzaj podłoża, ilość opadów, metoda zbioru, oraz co najważniejsze faza wzrostu rośliny. Najkorzystniejszą formą spożywania jęczmienia jest sok, z uwagi na to, że zawiera największą ilość substancji bioaktywnych. Do najważniejszych składników odżywczych jęczmienia zaliczamy:
– aminokwasy – młody jęczmień to źródło aminokwasów egzo – i endogennych, czyli tryptofanu, kwasu glutaminowego, alaniny, kwasu asparaginowego, metioniny, argininy, lizyny, cystyny, glicyny, histydyny, izoleucyny, leucyny, fenyloalaniny, proliny, seryny, treoniny, tyrozyny, waliny, oraz małych polipeptydów.
– witaminy – A (retinol), B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B4 (cholina), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), C (kwas askorbinowy), E (tokoferol), K (menadionen)
– minerały wraz z pierwiastkami śladowymi – cynk, potas, fosfor, chrom, selen, wapń, bor, miedź, kobalt, mangan, jod, żelazo, magnez, siarka, nikiel, sód,
– kwasy tłuszczowe – linolowy oraz linolenowy
Właściwości prozdrowotne jęczmienia
– działa antyoksydacyjnie – młody jęczmień to źródło licznych przeciwutleniaczy, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa, O-glikozyl izowiteksyna, katalaza, peroksydaza i związki fenolowe.
– działa hipoglikemicznie – badania wykazały, że spożywanie młodego jęczmienia znacznie redukuje poziom cukru we krwi pacjentów chorujących na cukrzycę II typu.
– działa przeciwnowotworowo – udowodniono, że ekstrakt z liści młodego jęczmienia hamuje melanogenezę i proliferację komórek białaczki.
– działa przeciwzapalnie – duża zawartość chlorofilu przemawia za stosowaniem młodego jęczmienia w leczeniu ran i oparzeń.